Komunalni odpadki so lahko gospodinjski, gospodinjskim po sestavi podobni, kosovni, odpadki z živilskih trgov in od čiščenja ulic, ločeno zbrane frakcije ipd., ki nastajajo v proizvodnih in storitvenih dejavnostih, v bivalnem okolju ter na površinah in objektih v javni rabi.

Pri ravnanju s komunalnimi odpadki še vedno prevladuje odstranjevanje (71 %), predvsem odlaganje (64 %).

Druge vrste odpadkov:
  1. nevarni odpadki,
  2. odpadna olja,
  3. blato iz komunalnih in čistilnih naprav,
  4. odpadki iz zdravstva,
  5. odpadna jedilna olja in masti,
  6. organski kuhinjski odpadki,
  7. odpadne baterije in akumulatorji,
  8. odpadna embalaža,
  9. gradbeni odpadki,
  10. izrabljene gume,
  11. odpadki iz proizvodnih in storitvenih dejavnostih.
Klikni gumb "Predvajaj" levo spodaj
Odpadek je po Zakonu o varstvu okolja določena snov ali predmet, ki ga njegov povzročitelj ali druga oseba, ki ima snov ali odpadek v posesti, zavrže, namerava ali mora zavreči.

H gospodarnemu ravnanju z odpadki spada tudi preprečevanje nastajanja odpadkov, ločeno zbiranje odpadkov, zmanjševanje količin in njihovih vplivov na okolje ter ravnanje z odpadki od nastanka do končne odstranitve.

Center za ravnanje z odpadki Celje je eno izmed tovrstnih podjetji, ki se ukvarja s celovitim, okolju prijaznim ravnanjem z odpadki. Leta 2007 se je začela gradnja objektov za mehansko-biološko obdelavo in termično obdelavo odpadkov. S tem je možna proizvodnja toplote in električne energije z izrabo komunalnih odpadkov in blata iz čistilne naprave. Termična moč kurilne naprave znaša 15 MW, moč proizvedene električne energije pa 2 MW.
Sprehodi se z miško preko posameznih delov skice
Za manjšo izrabo naravnih virov in zato, da se v naravi ne bi kopičili nerazgradljivi in strupeni materiali, je potrebna reciklaža. Tako zagotovimo ponovno uporabo odpadnih snovi oz. materialov iz industrije, kmetijstva in gospodinjstev.

Najbolj razširjeni materiali oz. snovi za reciklažo so:
papir, steklo, les, kovine, plastika, gume, asfalt, beton.

Druge oblike odstranjevanja, predelave in uporabe udoadkov so še:
  1. odlaganje odpadkov,
  2. izraba odpadkov kot vir energije,
  3. ekološko uničevanje odpadkov.
Klikni gumb "Predvajaj" levo spodaj
V Sloveniji je bila zakonodaja s področja ravnanja z odpadki usklajena z evropskimi predpisi. Tako Evropa kot Slovenija spodbujata sistem odgovornega ravnanja z odpadki. Prva slovenska toplarna, ki kot gorivo uporablja odpadke, je toplarna Celje.
Toplarna Celje


V tujini je v naši bližini med bolj poznanimi obrati za termično izrabo odpadkov obrat Spittelau na Dunaju (Avstrija). Spittelau je velik objekt, v katerem je sežganih okrog 260 000 ton odpadkov na leto.
Obrat za termično izrabo odpadkov Spittelau
Klikni na zgornje povezave in na ikone na karti