Biomasa je organska snov, ki je sestavljena iz elementov kot so vodik, kisik, ogljik. Je naravni material, proizveden s fotosintezo. Rastline s pomočjo fotosinteze skladiščijo sončno energijo v obliki kemične energije, ki se ohranja v obliki biomase.

Biomasa je tudi skupno ime za odmrli organski material, predvsem rastlinskega izvora, ki ga človek lahko uporablja za pridobivanje energije (vir).


Lesna biomasa v gozdovih predstavlja velik potencial za pridobivanje energije. Iz ostankov gozdne biomase in kmetijskih pridelkov pridobivamo sodobna lesna goriva, med katerimi se uveljavljajo lesni sekanci, peleti in briketi. Prednost goriv v takšni obliki je lažji transport, boljši izkoristek kurilnih naprav in v nižjih emisijah pri zgorevanju.

V Evropi se kot energetske rastline največ gojijo nezahtevne rastline, kot so vrbe in topoli, ki za rast ne potrebujejo visoko rodovitnih tal. Vrba je za energetske namene zelo primerna, vendar je potreben 3─4 letni cikel pridelave.

V drugih območjih in podnebjih uspevajo druge rastline, primerne za energetske namene, kot so kitajska trska, evkaliptus in bambus. Bambus v obliki sekancev sežigamo, njegova kurilnost je primerna kurilnosti lesa (16 MJ/kg).

Na levi strani si oglej sodobna lesna goriva
Iz biomase lahko proizvajamo različna tekoča goriva. V svetovnem merilu je bioetanol najbolj razširjena oblika biogoriv, saj predstavlja 94 % vseh proizvedenih biogoriv.

Poleg bioetanola se proizvaja v večjih količinah tudi biometanol ter biodizel iz rastlinskih olj.

Na levi strani si oglej primera tekočih goriv iz biomase
S kemičnimi postopki in anaerobnim vrenjem lahko pretvorimo biomaso v plinasta goriva. Najbolj pogoste pretvorbe so sintezni plin in bioplin. Sintezni plin dobimo s postopkom pirolize. To je postopek, pri katerem segrevamo biomaso pri visoki temperaturi z omejeno količino kisika. Pri tem se sproščajo različni plini in trdi delci.

Za pridobivanje plina imamo tri korake: drobljenje in sušenje biomase, piroliza in čiščenje plina (ciklonski filtri). Plin se lahko uporablja za proizvodnjo toplote v sistemih daljinskega ogrevanja oziroma za proizvodnjo toplote in električne energije.

Bioplin je zmes več plinov. Nastanejo pri anaerobnem vrenju v napravi, ki jo imenujemo digestor. Ta proces je v naravi zelo pogosto prisoten pri razgradnji organskih odpadkov, kjer bakterije razgradijo blago raztopino organskih odpadkov brez prisotnosti kisika.

Sprehodi se z miško preko slike in si oglej podrobnosti
Shema na levi prikazuje možen postopek pridobivanja in načine uporabe bioplina. Oglej si posamezne dele opreme in procesa ter vhodne snovi in izhodne produkte s pomočjo aktivnih točk na levi sliki.

Sprehodi se z miško preko aktivnih točk na sliki